Máte otázky?

Kontaktný formulár

Vaše otázky: Oplatí sa investovať do predávanej nehnuteľnosti?

Aká investícia má pri predaji nehnuteľnosti zmysel?

 
Ak chcete z predaja Vášho bytu získať maximálnu cenu, oplatí sa investovať do opravy drobných nedokonalostí, ktoré spravidla nevyžadujú vysoké náklady, ale sú už na prvý pohľad viditeľné  (aj keď Vy ich postupom času už ako majiteľ neregistrujete). Pred predajom je dobré venovať sa detailom ako vŕzgajúce dvere, povolené kľučky, kvapkajúci vodovod, nezapojené svetlo, zašpinené steny pri vypínačoch, alebo stopám po detských kresbách na stenách. Pri takto upravených bytoch je minimálna šanca, že záujemci budú následne žiadať zľavu z predajnej ceny.  Každú nehnuteľnosť treba pred nafotením poriadne upratať, umyť okná a vymeniť pokazené žiarovky. Ak nebol byt dlhšie vymaľovaný, alebo je majiteľ náruživý fajčiar, oplatí sa aj napriek vyšším nákladom byt vymaľovať. Vyhnite sa však divokým farebným kombináciám. Aj tu platí zásada - menej je viac. Ideálne je byt vymaľovať na bielo, prípadne budú stačiť jemné pastelové odtiene (napríklad béžovej). Vaša investícia sa Vám vráti formou rýchlejšieho predaja a očakávanej ceny za nehnuteľnosť.

Čo opticky zvýši hodnotu nehnuteľnosti? 

Z pohľadu interiéru môžu pomôcť vhodne zvolené dekorácie - skúste sa inšpirovať obchodmi s nábytkom a vzorovými interiérmi. Ak máte nevyužívaný balkón, alebo terasu, stačí ich oživiť kreslom, stolíkom a šálkou kávy.  V interiéri niekedy stačí pár doplnkov a vhodne zvolené náladové osvetlenie a dom alebo byt získa tú správnu atmosféru. Tu odporúčame riadiť sa štýlom zariadenia - doplnok by mal dopĺňať priestor, nie ho meniť. Nechcite z moderného bytu námorníckymi doplnkami spraviť plážový dom. Naopak, zopár sviečok, prehoz a jemný obraz v spálni navodí tú pravú atmosféru. 
Pri exteriéri odporúčame pokosiť trávnik, pohrabať listy, vymeniť vyschnuté kríky za jeden dominantný zaujímavý kúsok pred vstupom do domu, samozrejme podľa aktuálneho ročného obdobia. Nová rohožka a venček na dverách nevtieravo privítajú zájuemcov.

Do čoho investovať pred predajom - vymaľovanie bytu alebo je potrebná výmena starých okien a kuchynskej linky?

Byty sa dnes predávajú v rôznych štandardoch - od pôvodného stavu cez čiastočnú až po kompletnú rekonštrukciu a samozrejme každý typ má aj svojho klienta. Dobrý maklér Vám bude vedieť poradiť a zvýrazniť prednosti vašej nehnuteľnosti, aj keď sa jedná napríklad o pôvodný stav tak, že veľké výmeny nebudú potrebné. Ak to naopak bude potrebné, na osobnej obhliadke Vám odporučí konkrétne úpravy, alebo výmenu a Vy si budete môcť zvážiť, či sa Vám uvedená investícia oplatí. Pri väčších úpravach, prípadne prestavbách však buďte opatrní - každý kupujúci má inú predstavu o vlastnom bývani a šanca, že sa trafíte do jeho vkusu a predstáv je minimálna. 
 

Čo je naopak nevyhnutné urobiť a čo je "zbytočné”?

Nevyhnutné - tu považujeme úpravy a opravy, ktoré sú podstatné pre bezpečnosť napríklad ak máte problémy s plesňami treba zistiť príčinu a odstrániť ju spolu s následkami.
Štandardné je byt, alebo dom upratať a odstrániť prebytočné kusy nábytku aby sa na obhliadkach nemuseli kupujúci prechádzať medzi kopou zbytočných, alebo osobných vecí. Nenuteľnosť tak bude pôsobiť priestranne a vzdušne.
Zbytočné sú veľké prestavby, dispozičné zmeny, alebo v skratke finančne náročné úpravy, ktorých naklady Vám vzhľadom na predajnú cenu budúci majiteľ nezaplatí. Ak však máte za výhodných podmienok k dispozícií napríklad novú kuchynskú linku, sporák alebo nábytok, je to samozrejme ideálne riešenie vymeniť ju za starú. 

Kontaktný formulár

Nemusíte nám volať, nechajte nám len odkaz a my vám zavoláme späť, vtedy, kedy budete chcieť!

* povinné údaje
Späť hore